W poprzedniej części artykułu opisywaliśmy jak ważne są pierwiastki w prawidłowym funkcjonowaniu roślin i ich cyklu życiowego.
Przed nami kolejne trzy makroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania roślin konopi siewnej, których nadmiar lub niedobór może doprowadzić do zaburzeń funkcji życiowych i w efekcie obumierania roślin.
Wapń
Wapń można spotkać w naturze tylko w związkach z innymi pierwiastkami. Jest to ważny pierwiastek w całym cyklu życia rośliny, jako substancja budulcowa, która wzmacnia ściany komórkowe i przyczynia się do ich wzrostu.
Wpływa na przepuszczalność komórek oraz posiada zdolność do wiązania niektórych kwasów organicznych.
Niedobór wapnia powoduje poważne uszkodzenie systemu korzeniowego. Zakończenia korzeni zaczynają obumierać, natomiast nowe przestają się tworzyć. W przypadku młodych, nowych liści ich brzegi przybierają ciemno-zieloną barwę.
Brak wapnia wpływa również niekorzystnie na kwiaty – spowalnia, a nawet hamuje ich proces tworzenia się. Jeśli wykryjemy niedobór wapnia, staramy się działać od razu, aby nasze kwiaty konopi i liście były jak najlepszej jakości i w jak najlepszym stanie.
W przypadku wykrycia niedoboru wapnia stosujemy z reguły jedno rozwiązanie, czyli rozpuszczenie 1 łyżeczki wodorotlenku wapnia (wapno gaszone) w 4 litrach wody i nawozimy taką miksturą roślin, do momentu aż ich stan się nie poprawi.
Nadmiar wapnia jest bardzo rzadko występującym zjawiskiem. Objawia się spowolnieniem wzrostu rośliny, utrudnieniem pobierania innych składników odżywczych – zwłaszcza żelaza i magnezu. Dlatego, jeśli w roślinie występuje znaczny niedobór tych dwóch pierwiastków może to oznaczać, że w naszym nawożeniu przesadziliśmy z wapniem.
Siarka
Siarka wpływa na proces fotosyntezy, produkcję witamin oraz aktywność różnych enzymów w roślinie, co bezpośrednio wpływa na ich wzrost i rozwój.
Jest częścią elementów budulcowych białek, witamin i hormonów. Jedną z najważniejszych witamin w roślinach jest tiamina, której wytworzenie jest uwarunkowane odpowiednią zawartością siarki.
Pierwsze objawy niedoboru siarki możemy zaobserwować w postaci żółknięcia młodych liści na brzegach. Przy długotrwałym niedoborze łodygi roślin zaczynają przybierać fioletowy odcień, a liście stają się żółte na całej swojej powierzchni.
Rozwiązaniem takiego problemu jest obniżenie pH do 5,8-6 i zwiększone dawki tego komponentu nawozu.
Nadmiar siarki jest bardzo groźny dla roślin. Powoduje brak zdolności do absorpcji innych ważnych pierwiastków. Jest to częsty problem, który występuje na skutek zbyt wysokiego poziomu nawożenia nawozami z dodatkiem siarki.
Przy nadmiarze roślina jest mniejsza, a na liściach możemy zauważyć jakby poparzone plamy.
Aby poradzić sobie z nadmiarem siarki należy zmienić pH do wartości 6 i przynajmniej przez 3 dni podlewać rośliny tylko wodą z odpowiednim pH.
Magnez
Magnez odgrywa niezmiernie ważną rolę przy tworzeniu chlorofilu, neutralizuje kwasy w podłożu i toksyczne substancję produkowane przez rośliny.
Jego niedobór można zauważyć, kiedy liście przybierają nieregularne, żółte plamy na całej swojej powierzchni, a w dalszym etapie zaczynają się zwijać w górę.
Rozwiązaniem może być zastosowanie siarczanu magnezu do podlewania lub zastosowanie nawozów bogatych w magnez w formie oprysków.
Nadmierne nawożenie magnezem trudno poznać gołym okiem. Z reguły powoduje znacznie mniejszą zdolność roślin do absorbowania innych pierwiastków.
W celu wypłukania magnezu należy postępować tak samo jak w przypadku nadmiaru azotu, czyli odstawienie nawozów z magnezem i częste podlewanie roślin czystą wodą przez około tydzień.