Dobrze przygotowany materiał siewny ma duże znaczenie i jest punktem wyjścia do uzyskania wysokich plonów dobrej jakości.
W tym przypadku zastosowanie nawet najlepszej metody uprawy, wyselekcjonowanego i drogiego sprzętu oraz doskonałej technologii, nie przyniesie wymiernych efektów jeśli wykorzystany do siewu materiał będzie nieodpowiedni.
Jaki materiał siewny wybrać?
Materiał siewny może być własny (niekwalifikowany) lub kwalifikowany.
Ten pierwszy niesie ze sobą ryzyko uzyskania gorszych parametrów ziarna.
Z reguły materiał siewny niekwalifikowany zawiera w sobie nasiona chwastów, czy innych roślin – których nie chcemy sadzić w polu.
Przy zastosowaniu materiału niekwalifikowanego nie ma pewności co do jakości plonu – bardzo często jest on bardzo słaby i różnorodny. Taki materiał może prowadzić do wyradzania się ziarna, czyli obniżenia jego plenności. W skutek tego w kolejnych latach można uzyskać plon niższy aż o 10-20%.
Materiał siewny kwalifikowany to produkt, który został wytworzony z tak zwanego materiału bazowego.
Spełnia on wszystkie normy handlowe oraz jakościowe potrzebne do uprawy wysokiej jakości plonów. Materiał kwalifikowany podlega ocenie zarówno polowej, jak i laboratoryjnej, a także ocenie czystości odmianowej.
Przy zastosowaniu takich nasion mamy pewność co do parametrów technicznych decydujących o ich wartości siewnej.
Dzięki materiałowi kwalifikowanemu mamy również możliwość precyzyjnego siewu dopasowanego do odmiany oraz stanowiska co gromadzi spore oszczędności z tytułu mniejszych ilości wysiewu.
Dobra jakość materiału gwarantuje wyrównany rozwój roślin, dłuższy system korzeniowy, większą masę oraz bardziej zielone zabarwienie.
Nasiona konopi eko, a nasiona konopi konwencjonalne
Nasiona ekologiczne w przeciwieństwie do konwencjonalnych, przede wszystkim muszą być wyprodukowane metodami ekologicznymi i to na certyfikowanych plantacjach.
Produkcja musi odbywać się bez chemicznych środków ochrony roślin oraz nawozów.
Nasiona konopi ekologiczne poddawane są obróbce pozbiorczej, kalibrowane oraz zależnie od potrzeb i możliwości zaprawiane naturalnymi metodami np. ciepłą wodą lub gorącym powietrzem.
Warto pamiętać, że ekologiczne nasiona dzięki naturalnej zaprawie w początkowej fazie wzrostu są bardziej odporne na działania szkodników, grzybów i chorób.
Plon przy nasionach ekologicznych jest zwykle mniejszy, natomiast przewyższa zdecydowanie jakością plon z nasion konwencjonalnych.
Taki rodzaj uprawy jest bardziej kosztowny, wymaga więcej uwagi i troski dlatego też szczególnie warto w nim użyć wartościowych odmian w postaci materiału siewnego wysokiej jakości.