Przyglądając się uważnie pąkom konopi można zauważyć, połyskujące, lepkie, mikroskopijne główki, które na pierwszy rzut oka przypominają małe włoski.
Te małe twory to nic innego jak trichomy, które pełnią kilka funkcji w roślinach konopi.
Są przede wszystkim skarbnicą informacji na temat odpowiedniego czasu zbiorów konopi. Jakie funkcje pełnią trichomy w roślinie i czego możemy się z nich dowiedzieć?
Zapraszamy do artykułu.
Czym są trichomy?
Samo słowo “trichomes” pochodzi od greckiego słowa „trichōma”, które oznacza “włoski”. Rzeczywiście tak jest, ponieważ trichomy wyglądem przypominają małe włoski, chociaż niektóre z nich bardziej podobne są do mikroskopijnych grzybów.
Trichomy są możliwe do zaobserwowania gołym okiem, z daleka wyglądają jak małe kryształki, które otaczają pąki i liście rośliny. Jednak aby dobrze zaobserwować ich kształt należy przyjrzeć się im pod mikroskopem. Trichomy mają bowiem od około 10 – 100 mikronów. Dla lepszego zobrazowania tej skali podpowiadamy, że 1 milimetr to aż 1000 mikronów. Teraz już wiecie jak mikroskopijne są to twory.
Włoski trichomów to wyrostki z komórek epidermalnych, które wyrastają z żeńskich kwiatów konopi. Składają się one z włosków gruczołowych, brodawek i łusek.
W okresie kwitnienia trichomy pokrywają niemal całą roślinę, a przede wszystkim kwiaty konopi.
Trichomy na końcu swoich główek posiadają żywice, która zawiera w sobie kannabinoidy i terpeny. To one decydują o leczniczych, a także psychoaktywnych właściwościach konopi siewnej oraz indyjskiej. Im więcej trichomów znajduje się na roślinach, tym konopie można zakwalifikować do wyższych jakościowo.
Częścią trichomów jest również pyłek konopny, który jest mikroskopijnym zakończeniem gruczołów żywicznych.
W Alba Agro posiadamy najwyższej jakości kiff konopny, przeznaczony do celów spożywczych, farmaceutycznych i kosmetycznych.
W naszej ofercie posiadamy również szereg innych surowców pozyskanych z konopi, jak certyfikowany susz konopny, liście konopi, czy całe kwiaty zbierane ręcznie.
Do czego służą trichomy?
Główną rolą trichomów w roślinach konopi jest produkcja kannabinoidów, które są tak bardzo cenione w lecznictwie. Kannabinoidy są wytwarzane w momencie, gdy roślina przechodzi w fazę kwitnienia. Trichomy zaczynają pojawiać się w etapie dojrzewania rośliny i zawiązywania przez nią pierwszych kwiatów.
Trichomy posiadają małe nóżki, przez które wprost do główki transportowane są wakuole, czyli mikroskopijne struktury wypełnione sokiem komórkowym. Wakuole w komórkach roślinnych pełnią funkcję magazynowania wody, soli mineralnych oraz związków organicznych. Oprócz wakuoli do główek transportowane są również plastydy, czyli organella komórkowe, które pełnią różne funkcje np. udział w procesach fotosyntezy, magazynowanie węglowodanów, tłuszczów i białek oraz nadawanie barwy niektórym organom roślin.
Te struktury w trichomach pomagają komórkom w procesach metabolicznych, a także w ostatecznym przekształceniu cząsteczek, które są prekursorami kannabinoidów.
Trichomy pełnią również funckję obronna dla roślin, a przede wszystkim kwiatów konopi włóknistych i liści konopi, zabezpieczając je przed szkodnikami, owadami i innymi roślinożercami. Zwierzęta szukając smacznego kąska natrafiają na gorzki smak wydzielany przez rośliny i bardzo silny zapach, co sprawia, że roślina jest po prostu niejadalna i niesmaczna.
Również czynniki takie jak wiatr, ciepło, a także promienie UV mogą być szkodliwe dla roślin. Trichomy natomiast zabezpieczają roślinę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Utrzymują roślinę w chłodzie i odbijają promienie UV.
Rodzaje trichomów
Istnieje kilka rodzajów trichomów. Niektóre z nich są znacznie bardziej powszechne, szczególnie na roślinach konopi, ale wszystkie z nich odgrywają istotną rolę dla roślin.
Do trichomów zaliczają się przede wszystkim trichomy gruczołowe i nie gruczołowe.
Trichomy gruczołowe to takie, które wydzielają substancję wewnątrz ich główek, czyli właśnie gruczołów.
W grupie trichomów gruczołowych wyróżnić można trzy typy: trichomy łodygowe i głowiaste, z odstającą główką oraz cebulkowe.
Trichomy łodygowe i głowiaste to te, które można dostrzec gołym okiem, są stosunkowo duże, ich szerokość waha się w okolicach 50-100 mikrometrów.
Każdy z tych trichomów posiada dużą łodygę (jak na swój rozmiar), na której widnieje gruczoł – bogaty w kannabinoidy i terpeny.
Trichomy z odstającą główką mają szerokość w okolicach 20-30 mikrometrów, są zatem dużo mniejsze niż pierwsza grupa, natomiast równie ważne.
Zawierają w sobie proporcjonalnie mniej związków niż trichomy łodygowe, ale wyglądają przypominają wspomnianą wyżej grupę trichomów. Ich łodyga jest znacznie krótsza, a główka stosunkowo duża.
Trichomy cebulkowe są najmniejsze z tej grupy, ich szerokość to około 10-15 mikrometrów. Możliwe są do zaobserwowania jedynie pod mikroskopem.
Nie posiadają łodygi, ale małą bulwę. Pokrywają one całą powierzchnię rośliny – także liście konopi. Mimo, że zawierają te same związki co pozostałe, mają jednak minimalną pojemność – stosunkowo mniejszą co do ich wielkości.
Kolejną grupą są trichomy nie gruczołowe. Ten rodzaj powoduje starzenie się gruczołu, czyli jest to grupa trichomów, która nie zawiera kannabinoidów ani innych związków konopnych. Służą one do innych niż lecznice cele, a mianowicie do ochrony konopi.
Jednokomórkowe włośniki, to – jak sama nazwa wskazuje jednokomórkowe trichomy, których nie jesteśmy w stanie zaobserwować bez mikroskopu. Znajdują się na spodniej stronie liści i służą do ochrony rośliny przed zbyt wysoką temperaturą oraz zapobiegają utracie dużej ilości wody.
Trichomy cystolitu pojawiają się we wczesnym okresie życia konopi. Są szorstkie w dotyku dzięki naroślą na ścianach komórkowych. Ich zadaniem jest ochrona młodych sadzonek przed szkodnikami i roślinożercami.