Podobnie jak w przypadku każdej innej roślin, również przy uprawie konopi należy stawiać czoła wielu rodzajom szkodników.
Co ciekawe, niektóre owady szczególnie upodobały sobie właśnie rośliny konopi siewnej.
Nie ma się czemu dziwić, to właśnie zapach rośliny i kolor szczególnie je przyciąga.
Niestety jest to poważny problem, który należy zwalczać od razu. Niektóre owady i szkodniki pojawiają się na spodniej stronie liści, przez co ciężko je zauważyć i tym samym szybko zareagować.
W tym artykule dowiecie się jakie szkodniki mogą zaatakować rośliny konopi i jak je rozpoznać.
Nie tylko my cieszymy się wyjątkowym smakiem, zapachem, czy właściwościami konopi siewnej. Wiele owadów również upodobało sobie tę roślinę, niestety może to prowadzić do szybkiej śmierci rośliny i sporymi problemami w jej uprawie.
W przypadku zarówno chorób konopi o których pisaliśmy tutaj, jak i w przypadku szkodników, najważniejsza jest profilaktyka.
Jeśli nie udało się nam zapobiec atakom owadów i innych szkodników, musimy jak najszybciej reagować na pierwsze oznaki ich niespodziewanej wizyty.
Bardzo ważna jest reakcja i szybkie podjęcie działania, aby uniknąć późniejszych konsekwencji, ponieważ czasami mogą być już nieodwracalne i nie stracimy tylko jednej rośliny ale nawet i pół lub – co gorsza – całą plantację.
Omówmy więc, jakich nieproszonych gości możemy spodziewać się na naszym polu i jak sobie radzić z ich wizytą oraz jak im zapobiegać.
Przędziorek
Przędziorek to bez wątpienia najczęściej występujący szkodnik na plantacjach konopi.
Budzi on również największe obawy wśród nas plantatorów. Dlaczego?
Niestety jest to bardzo mały, bo tylko półmilimetrowy ośmionogi pająk z rodziny roztoczy, który potrafi stosunkowo szybko zniszczyć całą roślinę.
Przędziorkom odpowiada ciepły i suchy klimat, w którym może rozmnażać się w zaskakująco szybkim tempie. Jest niebezpieczny szczególnie w miesiącach lipiec oraz sierpień, kiedy temperatury sięgają ponad 30 stopni C. Właśnie podczas takich gorących dni nowe pokolenie przędziorków może urosnąć do dorosłych rozmiarów w ciągu tylko 3.5 dnia.
Każda samica w ciągu swojego życia składa około 100 jaj, a w sprzyjających warunkach populacja przędziorków może przekroczyć nawet 13 milionów sztuk i to tylko w ciągu jednego miesiąca.
Także problem jest bardzo poważny jeśli nie wykryjemy go dość szybko możemy mieć poważne kłopoty w pozbyciu się tego szkodnika.
Jak poznać przędziorka?
Jak już wspominaliśmy przędziorki nie osiągają nawet jednego milimetra, dlatego trudno je zauważyć na roślinie, szczególnie w pełnym słońcu.
Pierwszym zauważalnym objawem, który może zapalić nam czerwoną lampkę są uszkodzenia dolnych liści. Na liściach sukcesywnie zaczynają się pojawiać jasne kropeczki. Dzieję się tak ponieważ przędziorki wysysają z liści wszystkie soki, razem z chlorofilem.
Na domiar złego przędziorki zazwyczaj poruszają się po spodniej stronie liści dlatego ciężko nam zauważyć je od razu, szczególnie, że nasze plantację są dość spore, a obejrzenie każdej rośliny po kolei jest po prostu niemożliwe.
Aby jak najszybciej móc reagować na szkodniki, problemy, choroby, czy sprawdzać stan naszych roślin w Alba Agro wykorzystujemy technologie dronowe do obserwacji plantacji i roślin. Dzięki nim możemy z łatwością sprawdzić stan nawet pojedynczej rośliny i to z każdej strony i to w znacznym zbliżeniu.
Przędziorka możemy poznać po 8 nogach, większość szkodników ma ich tylko 6, dlatego jest on dość łatwy w identyfikacji.
Kolor tego nieproszonego gościa może być czerwony, brązowy, biały lub czarny.
Dodatkowo w identyfikacji mogą pomóc inne znaki, które zostawiają po sobie przędziorki – pajęczyny.
Mszyce
Kolejny bardzo drobny szkodnik, którego pozbycie się może przyprawić sporo problemów.
Identyfikacja mszyc jest akurat bardzo prosta. Po wylęgu mszyce mają skrzydła, które po krótkim czasie odpadają. Dorosłe mszyce mogą składać jaja na roślinach bez zapłodnienia, przez co populacja rozrasta się równie szybko, jak w przypadku przędziorka.
Mszyce atakują roślinę wysysając z niej sok, przez co roślina jest pozbawiona składników odżywczych, a w efekcie umiera. Liście tracą kolor, więdną, zasychają i odpadają.
Jak poznać mszyce?
Mszyce mimo, że są miniaturowe jednak są trochę większe od przędziorka, ich długość waha się w okolicach od 1-3 mm. Są koloru jasnozielonego, dlatego bardzo ciężko zauważyć je na zielonej roślinie – szczególnie latem w pełnym słońcu ich kolor po prostu zlewa się z liśćmi i łodygami konopi.
Poznać je można po gruszkowatym kształcie ciała, długich czułkach i wypustkach z tyłu ciała, które są podobne do krótkiego, zielonego ogonka.
Mszyca przed okresem dojrzałości ma przezroczyste skrzydła, chociaż niektóre gatunki mogą mieć skrzydła przez cały swój okres życia.
W przeciwieństwie do przędziorków mszyce mają tylko 6 nóg i pozostawiają za sobą lepki ślad mazi, która stopniowo ciemnieje.
W kolejnym artykule przedstawimy następne gatunki szkodników oraz opowiemy jak sobie z nimi radzić.