Konopie siewne ze względu na wiele czynników są idealnym materiałem do pozyskiwania energii.
Co ciekawe głównym składnikiem energetycznym w konopiach jest produkt, który jeszcze do niedawna był uznawany jako odpad w procesie pozyskiwania włókien.
Paździerze konopne, bo o nich mowa mają najwyższą wydajność energetyczną.
Badania pokazują, że już jeden hektar uprawy konopi daje nawet 15 ton suchej masy!
Taka sytuacja pokazuje, że konopie są wielką alternatywą dla wszystkich odnawialnych źródeł energii.
Co to są paździerze konopne i jak wykorzystać je w energetyce?
Zapraszamy do dalszej części artykułu.
Czym są paździerze konopne?
Paździerze konopne to zdrewniałe części łodyg konopi włóknistych.
Powstają w wyniku obróbki słomy konopnej – są odpadami wytworzonymi w procesie przetwarzania słomy konopnej na włókno. Te surowce konopne to produkty, które można wykorzystać w różnych gałęziach przemysłu – od budownictwa, rolnictwa, aż po wspomnianą już energetykę. Te surowce są łatwe w użyciu, taniej i przede wszystkim trwałe, dzięki czemu ich popularność z dnia na dzień coraz bardziej rośnie.
Paździerze charakteryzują się dość wysokim współczynnikiem przewodności cieplnej, który wynosi około 0,04-0,06 W/mK. Dzięki czemu są dobrym materiałem termoizolacyjnym.
Ich porowatość mieści się w okolicach 60%, przez co posiadają wysoką zdolność pochłaniania wody – są w stanie wchłonąć nawet 3 razy więcej wody niż wynosi ich masa.
W budownictwie ten surowiec konopny jest coraz chętniej wybierany ze względu na niskie koszty nabycia, wysoką żywotność i ekologiczność.
Paździerze konopne w energetyce
Paździerze konopne mają dość szeroki potencjał wykorzystania. Można je stosować w ogrodnictwie – jako ściółka w sadach i ogrodach. Ściółka pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności gleby, minimalizowaniu erozji, a także łagodzeniu temperatury gleby i hamowaniu wzrostu chwastów.
Ściółka konopna chroni przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi – działa jako warstwa izolacyjna.
O paździerzach w budownictwie możemy mówić godzinami. Przede wszystkim są głównym składnikiem betonu konopnego, głównie dzięki swojej wysokiej chłonności i izolacji ciepła. Więcej na temat konopi w budownictwie możecie dowiedzieć się z naszego artykułu- Beton konopny (hempcrete) – naturalny materiał budowlany.
Ale paździerze to nie tylko ogrodnictwo, rolnictwo i budownictwo. Konopie obejmują również energetykę. Z badań prowadzonych w Laboratorium Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich wynika, że paździerze charakteryzują się ciepłem spalania na poziomie 17-28 MJ/kg suchej masy.
Dodatkowo musimy wspomnieć, że liczne badania odnośnie paździerzy i konopi siewnych pokazują, że ten surowiec ma najwyższą wydajność energetyczną.
Już jeden hektar uprawy konopi daje aż 15 ton suchej masy, co pokazuje jaką wielką alternatywą są paździerze dla odnawialnych źródeł energii.
Co do absorpcji dwutlenku węgla przez konopie chyba wszyscy możemy się zgodzić, że jest ona bardzo imponująca. Tylko 1 hektar w czasie wegetacji pochłania z atmosfery do 2,5 ton CO2. Te liczby ogromnie nas cieszą, dlatego, że pokazują jak bardzo dobroczynny i pozytywny wpływ mają konopie na środowisko i jaką są ogromną ekologiczną alternatywą w wielu sektorach gospodarki.
Olej konopny jest jednym z najlepszych surowców konopnych do wykorzystania jako biopaliwo.
Dodatkowo uprawy konopi i przede wszystkim pozyskiwanie z nich paździerzy mogą stanowić obiecujące źródło produkcji bioenergii. Dla przykładu porównując inne materiały lignocelulozowe, jak np. słoma kukurydziana, czy pszenna (które zawierają około 37% suchej masy), zawartość celulozy w konopiach jest dość wysoka, bo w granicach około 44%.
Uprawa konopi zapewnia wysoką biomasę, którą z powodzeniem wykorzystuje się do produkcji bioenergii. Wydajność energetyczna konopi do produkcji biopaliw i biogazu jest porównywalna z większością upraw energetycznych, dzięki czemu mogą być wykorzystywane jako doskonałe, alternatywne źródło energii.
Szybki cykl wzrostu i rozwoju roślin konopi wpływa na plon biomasy, a tym samym na produkcję energii.