Papier to element, który towarzyszy nam w codziennym życiu. Wykorzystujemy go każdego dnia, do sporządzania biurowych, czy szkolnych notatek, czytania tradycyjnych książek, a także do druku lub pakowania prezentów.
Na całym świecie zużywanych jest około 208 milionów ton papieru rocznie, a wiele z produktów papierowych używanych jest tylko raz i są one wyrzucane. Do produkcji tony papieru trzeba wykorzystać aż 17 drzew. Aby możliwe było wytworzenie jednej kartki papieru drzewo musi rosnąć przez co najmniej 8 lat.
Czy istnieje bardziej ekologiczny i przyjazny dla środowiska sposób na wytwarzanie papieru? Czy papier z konopi to przyszłościowe rozwiązanie?
Zapraszamy do artykułu.
Jak powstaje papier konopny?
Papier konopny może powstać na dwa sposoby – z długich włókien łykowych konopi, a także z łyka miękkiego.
Ten pierwszy, papier włóknisty jest cienki i kruchy, natomiast papier celulozowy, czyli ten drugi rodzaj składa się w 70-80% z celulozy i to właśnie on jest dla nas najbardziej interesujący.
Papier celulozowy jest miękki i łatwiejszy w produkcji, ale przede wszystkim nadaje się do codziennego użytku.
Konopie, a właściwie miazga konopna zawiera znacznie dłuższe włókna w porównaniu z miazgą drzewną, z której produkuje się papier na światową skalę. To sprawia że papier konopny jest mocniejszy i odporniejszy na zgniecenia, zagięcia, a nawet na żółknięcie i to po upływie kilku lat.
Dodatkowo włókna drzewne w porównaniu z konopnymi są znacznie cieńsze, dzięki czemu papier konopny jest bardziej miękki.
Proces produkcji papieru jest bardzo efektywny. Konopie zawierają około 70-80% celulozy – w porównaniu do drewna które zawiera około 30-40%. Dzięki temu plony celulozy wykorzystywanej do produkcji papieru z jednego hektara są o wiele wyższe od wydajności celulozy z jednorocznego przyrostu drewna.
Papier konopny a środowisko
Niestety przemysł papierniczo-tekstylny doprowadza do coraz większych degradacji środowiska naturalnego, a produkcja papieru pochłania coraz większe obszary lasów. Jak już wspomnieliśmy do produkcji tylko jednej tony papieru potrzeba 1 ar lasu czyli aż 17 drzew. W porównaniu do uprawy konopi sprawa wygląda nieco inaczej. Z jednego hektara uprawy konopi uzyskamy tyle samo celulozy co z czterech hektarów lasu. Pole konopi rośnie kilka miesięcy i można je sadzić co roku – aby do produkcji papieru można wykorzystać jedno drzewo musi rosnąć co najmniej 8 lat.
Nie sposób nie zauważyć różnicy i potencjału konopi jako ekologicznej alternatywy dla produkcji papieru na światową skalę.
Konopie jako alternatywa dla papieru wytwarzanego z drzew odznaczają się kilkoma zaletami:
- szybki wzrost,
- możliwość pozyskiwania dużej ilości celulozy co roku z tego samego źródła uprawy,
- ekologiczna i łatwa uprawa,
- wydajna biomasa konopna,
- mniejsze zużycie szkodliwych chemikaliów,
- możliwość wielokrotnego recyklingu
Jeśli chodzi o papier, to recykling ma tutaj bardzo duże znaczenie.
Papier wykonany z celulozy drzewnej można poddać recyklingowi tylko trzy razy zanim będzie on niezdatny do użytku. Papier wykonany z konopi można poddać recyklingowi aż od siedmiu do ośmiu razy, co jest ogromną różnicą jeśli chodzi o zalety ekologiczne.
Do produkcji papieru z konopi nie używa się szkodliwych wybielaczy stosowanych przy produkcji drzewnej, jak np. toksycznego chloru. W przypadku konopi używa się nadtlenku wodoru – jest to w pełni bezpieczna substancja, którą stomatolodzy wykorzystują do wybielania zębów.
Mimo tak ogromnego potencjału papier konopny aktualnie produkowany jest tylko w kilkudziesięciu fabrykach na świecie. W Alba Agro jesteśmy przekonani, że popyt na ekologiczną alternatywę z czasem będzie rósł coraz prężniej, co pozwoli naszej planecie na złapanie oddechu.
Alba Agro to nie tylko sklep z nasionami konopi i surowcami konopnymi. Działamy w wielu obszarach poprawiania świadomości odnośnie ekologii, uprawy konopi siewnej i mamy nadzieję, że przemysł konopny rozwinie się na naprawdę szeroką skalę.