Stany Zjednoczone to kraj, w którym branża konopna stanowi jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu. Zajmuje tam wysokie 4 miejsce. Ogólne zainteresowanie uprawą konopi przemysłowych rośnie również w Europie, gdzie głównym liderem jeśli chodzi o uprawy wciąż pozostaje Francja. Jak natomiast wygląda sytuacja branży konopnej w Polsce? Zapraszamy do lektury.
Jak wygląda sytuacja branży konopnej w Polsce – wzrost upraw konopnych.
Polscy rolnicy coraz chętniej przekonują się do uprawy konopi. Wszystko za sprawą tego, że konopie mają zastosowanie w wielu branżach przemysłu, zaczynając od przemysłu kosmetycznego, kończąc na budownictwie. Równie istotny może być też fakt, że koszt takich upraw jest stosunkowo niski. Pomimo, że konopie siewne nadal stanowią niewielki, bo około 0,3% udział, jeśli chodzi o uprawy roślin przemysłowych, to w ciągu kilku ostatnich lat obserwujemy blisko 80% wzrost upraw konopnych. Wynik jest naprawdę dobry. Co więcej, zgodnie z prognozami, procent ten będzie jeszcze większy. Dla porównania w całej Unii Europejskiej uprawy konopi zajmują 7% wszystkich pól, dlatego ten przykład jeszcze bardziej pokazuje, jak kraje otwierają się na hodowlę rośliny, jaką jest Cannabis Sativa L.. Polskie województwa, w które mogą pochwalić się największą liczbą upraw konopnych to lubelskie, mazowieckie i dolnośląskie. Obserwowany wzrost upraw na terenach naszego kraju stanowi jedynie początek i rokujące perspektywy na rozwój tej branży w Polsce. Jednak musimy pamiętać, że nadal pozostajemy jednak importerem surowców konopnych, które sprowadzamy od naszych sąsiadów jak Niemcy czy Holandia.
Sytuacja branży konopnej w Polsce – najbardziej popularne wykorzystanie konopi.
Branża spożywcza i kosmetyczna to obecnie najbardziej rozwinięte sektory, jeśli chodzi o wykorzystanie konopi w naszym kraju. Udowodnione terapetuczne właściwości CBD, spowodowały, że po tego typu produkty sięga coraz większa liczba osób. Największą popularnością cieszy się zdecydowanie olej CBD.
Zajmuje on pierwsze miejsce, wśród najczęściej wybieranych produktów konopnych zarówno w Polsce, jak też na świecie. Drugie miejsce, jeśli chodzi o żywność stanowi susz CBD, przeznaczony do waporyzacji lub sporządzania naparów. Coraz większą popularnością cieszą się również nasiona konopne, które ze względu na dużą ilość białka cieszą się zainteresowaniem wśród osób aktywnych oraz wegan. Natomiast pozostałą grupę stanowią wszelkiego rodzaju kosmetyki z dodatkiem CBD. Na półkach możemy znaleźć całą masę produktów, od kremów, po szampony i odżywki wzbogacane ekstraktem z konopi. Wygląda na to, że na zastosowanie konopi we włókiennictwie i przemyśle budowlanym będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.
Sytuacja branży konopnej w Polsce – niewielu polskich graczy.
Na ten moment w naszym kraju mamy niewiele firm, które zajmują się uprawą konopi zgodnie z formułą “from seed to product”. Oznacza to, że cały proces od momentu wyboru odpowiedniego materiału siewnego, przez przygotowanie gleby, aż do chwili wyprodukowania finalnego produktu prowadzony jest pod ścisłym nadzorem w obrębie jednego przedsiębiorstwa. Cieszymy się jednak, że Alba Agro znajduje się wśród tych podmiotów, które mają cały ten proces pod pełną kontrolą. Jako jedno z niewielu polskich przedsiębiorstw, zajmujemy się zarówno uprawą, jak też przetwórstwem oraz eksportem produktów i surowców konopnych. Zdobyta wiedza i długoletnie doświadczenie pozwoliły na rozwój firmy i wprowadzenie nowoczesnych metod związanych z produkcją. Co więcej ostatni sukces Alba Konopie SA, którego jesteśmy częścią – pozwolił na dalsze zrewolucjonizowanie rynku konopnego w Polsce. Naszym obecnym założeniem jest doskonalenie metod związanych z uprawą i wejście na rynek międzynarodowy. Jesteśmy jednym z liderów, jeśli chodzi o nowoczesne technologie wykorzystywane w uprawie konopi w naszym kraju. Wierzymy, że nasze działania przyczynią się do rozwoju branży konopnej w Polsce.