Zgodnie z najnowszymi odkryciami, naukowcy szacują, że pierwsze konopie zaczęto uprawiać nawet 12 tysięcy lat temu na terenie Chin. Natomiast historia wykorzystania konopi w Polsce sięga XV wieku p.n.e.. Już wtedy dawne ludy zamieszkujące obszar dzisiejszej Polski odkryły zdrowotne działanie i zastosowanie tej rośliny w wielu sferach życia. W dzisiejszym artykule pokrótce opowiemy, w jaki sposób konopie były wykorzystywane w przeszłości na naszych ziemiach.
Historia wykorzystania konopi w Polsce.
Jeśli chodzi o Europę i Polskę, rośliny konopne trafiły do nas około XV w. p.n.e. i szybko poznano ich dobroczynne właściwości. Jak wiemy obecnie w Polsce można uprawiać jedynie konopie siewne, które nie posiadają efektu psychoaktywnego. Dopuszczalna ilość THC nie może przekraczać zaleconych przez Unię Europejską 0,2%. Najprawdopodobniej kiedyś na terenie naszego kraju konopie również nie były uprawiane ze względu na związek THC. Stosowano je raczej głównie, jako środek leczniczy. Na początku odkryto jej przeciwbólowe działanie i stosowano w występujących bólach zębów czy głowy. Następnie nasi przodkowie używali oleju konopnego, jako leczniczego środka poprawiającego sen. Odkryli też jego zbawienną pomoc w przypadku zaparć. O sławie Cannabis Sativa L. świadczy fakt, że wzmianki o nich pojawiły się w wielu ówczesnych publikacjach. Opisy na temat właściwości i zastosowaniu konopi znajdziemy na przykład w popularnej niegdyś “Ekonomice Lekarskiej albo Domowych Lekarstwach” . Informacje na temat naszych roślin przeczytamy też w dziele o nazwie “Dykcjonarz roślinny”. Nie możemy również nie wspomnieć o fakcie, że oprócz właściwości leczniczych, konopie wykorzystywano do tworzenia lin, sznurów i różnego rodzaju umocnień. W tym celu stosowano włókno konopne, które do dziś jest jednym z najbardziej wytrzymałych naturalnych materiałów. Tak w skrócie wygląda historia konopi w Polsce.
Obecny powrót do stosowania konopi.
Przez niewielki okres czasu konopie stały się zapomnianą rośliną. Wraz z ogromnym rozwojem przemysłowym, który zaczął się się w połowie XIX wieku, pojawiły alternatywy dla naturalnych rozwiązań. Liczne fabryki i zakłady produkcyjne umożliwiły masową produkcję sztucznych materiałów. Ponadto rozwój medycyny i powstanie laboratoriów przyczyniły się do powstania suplementów i leków przeciwbólowych. Minęło kilkanaście lat i jesteśmy w miejscu, w którym historia zatacza koło. Problemy, które spowodował przyśpieszony rozwój sprawiły, że na powrót szukamy rozwiązań w naturze. Stąd od kilku lat obserwujemy zwiększone zainteresowanie naturalnymi produktami wspierającymi nasze zdrowie i samopoczucie. Utrzymujący się trend spożywania zdrowych, ekologicznych produktów przekłada się również na wybieranie maturalnych produktów kosmetycznych oraz wybieranie marek, które wspierają zrównoważoną modę. Co więcej zwrot w kierunku naturalnych rozwiązań widzimy również sektorze motoryzacyjnym i budowlanym. Prace nad biopaliwami oraz wykorzystanie naturalnych materiałów przy budowie domów rzuca światło na to, że w przyszłości zapotrzebowanie na takie rośliny, jak konopie będzie niezbędnym elementem nowoczesnego rozwoju.