Rodzina konopi dzieli się na trzy gatunki: konopie dzikie, konopie indyjskie i konopie siewne – inaczej włókniste. Najbardziej znane i najczęściej występujące są dwie ostatnie formy, czyli konopie indyjskie oraz siewne.
Pomiędzy nimi występuje jednak ogromna różnica, zarówno pod względem wyglądu, działania, jak i przeznaczenia.
Dzisiaj przyjrzymy się nieco ich historii, skąd się wzięły, jak zyskały popularność, oraz do czego służyły w przeszłości.
Zapraszamy do czytania!
Najstarsza roślina uprawna
Konopie są znane ludzkości od czasów starożytnych, a ich historia wg. niektórych źródeł sięga aż 12 000 lat wstecz. Nie bez powodu zatem są uznawane za jedne z najstarszych znanych ludzkości roślin.
Na Syberii znaleziono ślady spalonych nasion, które datuje się na 3000 rok p.n.e, chociaż istnieje wiele informacji sugerujących, że konopie były znane ludzkości dużo wcześniej.
Dla przykładu, niektóre sznury widniejące na starożytnych fragmentach ceramiki, czy szmatki konopne z czasów starożytnej Mezopotamii datuje się na około 8000 rok p.n.e.
Te przykłady czynią konopie jedną z najstarszych roślin uprawianą przez ludzkie ręce.
Uprawa konopi siewnej ukierunkowana na produkcję włókien wywodzi się z Egiptu i Azji. Ich niesamowicie barwna i bogata historia zastosowania w lecznictwie pochodzi z czasów VI wieku p.n.e w momencie panowania Chińskiego Cesarza Shennong’a, który to napisał o tej wyjątkowej roślinie w 2727 r.p.n.e w swojej pierwszej farmakopei.
W swoim dziele wyjaśnił, że konopie są bardzo ważne dla kultury azjatyckiej, a także zawarł w nim informację dotyczące mielenia korzeni i wytwarzania z nich pasty, która miała łagodzić ból.
Konopia indyjska znajduje swój początek w podobnym okresie, ponieważ już za czasów cesarza Shen-Nunga, ojca medycyny chińskiej, czyli około 2000 r.p.n.e.
Opisuje on konopie indyjską jako pomocną w wielu schorzeniach. Opisuje medycynę chińską, która opiera się na yin i yang, a konopie indyjskie mają przywracać utracone yin.
Z niektórych źródeł wiemy, że marihuana zajmuje również ważne miejsce w jednym z czterech zbiorów hymnów wchodzących w skład WED – czyli świętych ksiąg hinduizmu datowanych na 800 r.p.n.e.
W jego tekście marihuana wymieniona jest jako jedna z pięciu świętych roślin, którą opisano jako źródło szczęścia i wolność.
Konopie w Europie
Do 1450 roku konopie w zaskakującym tempie rozprzestrzeniały się po ziemi budząc ogromne zainteresowanie swoimi właściwościami leczniczymi i wykorzystaniem w przemyśle.
W 1484 roku w bulli papieskiej, papież Innocenty VIII potępił konopie indyjskie ze względów na jej działanie psychoaktywne. Nie powstrzymało to jednak mieszkańców tamtejszych terenów do korzystania z rośliny i jej właściwości.
Marihuana w Europie zasłynęła na dobre za czasów panowania Napoleona, który w 1798 roku wrócił z Egiptu i zachęcał żołnierzy do przyjmowania haszyszu z kwiatów konopi w celu poprawy nastroju i nabrania sił.
W drugiej połowie XIX wieku przeprowadzono mnóstwo badań na roślinach konopi indyjskiej, przez co firmy farmaceutycznie zaczęły tworzyć różnego rodzaju nalewki, które stały się ogólnodostępne. Miały one na celu leczyć różne dolegliwości i pomagać zwalczyć choroby.
Niedługo później poglądy na temat konopi indyjskiej diametralnie się zmieniły – głównie za sprawą zawartości psychoaktywnego THC i w efekcie wiele krajów zakazało uprawy tego gatunku.
Konopie siewne natomiast znalazły swój początek jako rośliny uprawne na początku XX wieku.
Najczęściej były używane jako rośliny włókniste, do produkcji żagli, lin, czy tkanin, a nawet papieru. Mało znanym faktem jest, że Biblia Króla Jakuba została po raz pierwszy wydrukowana na papierze konopnym.
Jednymi z pionierów hodowli konopi siewnej były dwaj niemieccy naukowcy, którzy opracowali system hodowli odmian dwupiennych, a także jednopiennych.
Kilkanaście lat później do grona europejskich hodowców dołączyła również Francja, kolejno Włochy, Wielka Brytania, Hiszpania oraz Polska.
Badania nad procesami hodowli konopi zostały niesamowicie usprawnione, dzięki czemu ilość surowca z jednej sadzonki została błyskawicznie zwiększona.
Rozwój konopi w Europie stał się tak popularny, że w 1995 roku zarejestrowano już 12 legalnych odmian konopi. Na ten moment wykaz obejmuje już ponad 60 pozycji.
Konopie w Polsce
W Polsce w roku 1946 rozpoczęto prace hodowlano-selekcyjne z konopiami siewnymi. Wtedy też powstały pierwsze polskie odmiany konopi dwupiennych, jak LKCSD, Szelejewskie, Pustkowskie, Sieleckie Południowe i Sieleckie Nowe.
W kolejnych latach kierunek hodowli uległ zmianie i zaczęto uzyskiwać rośliny jednopienne, które znacząco ułatwiały późniejszy zbiór mechaniczny, ponieważ można było uzyskać jednorodny surowiec roślinny.
Od lat sześćdziesiątych XX wieku uprawa konopi sukcesywnie się zmniejszała.
Związane to było ze wzrostem zagrożenia narkotycznego.
Całkowite załamanie rynku konopnego nastąpiło w latach 90-tych.
Dopiero w latach 2007-2008 zanotowano wzrost zainteresowania uprawą konopi siewnych.
Obecny areał uprawy konopi siewnej (powierzchnia uprawy [ha]) wynosi ponad 3200 ha.
W Alba Agro prowadzimy własne uprawy konopi Cannabis Sativa L. na żyznych glebach zachodniej Polski.
W naszej ofercie znajdują się kwiaty konopi, liście, paździerze, a także nasiona konopi.