Konopie siewne były dobrze znane i uprawiane w Polsce już w latach 60 ubiegłego wieku. Obecnie rynek konopny przeżywa ponowny rozkwit, a konopie siewne uprawiane są na szeroką skalę z różnym przeznaczeniem przemysłowym.
Przy uprawie konopi zdecydowanie największe znaczenia ma materiał siewny odpowiedniej jakości. Bez tego elementu nawet najlepsze metody uprawy, nawożenie, czy specjalistyczny sprzęt i technologia nie przyniesie oczekiwanych efektów. Dlaczego odpowiedni i dobrze dobrany materiał siewny ma tak duże znaczenie dla przebiegu uprawy i późniejszych plonów?
Zapraszamy do artykułu.
Od początku, czyli jaki materiał siewny wybrać?
Materiał siewny z reguły dzieli się na dwie grupy. Może być niekwalifikowany, czyli własny oraz kwalifikowany.
Materiał niekwalifikowany to taki, który zawiera w sobie nie tylko czyste nasiona konopi, ale również znajduje się w nim sporo nasion różnych chwastów oraz innych roślin, które w efekcie pogarszają plonowanie.
Plon przy takim materiale siewnym jest słabszy, gorszej jakości i ma zdecydowanie niższe parametry, przez co obniża plenność aż do 20%.
Materiał siewny kwalifikowany natomiast jest wytworzony z tak zwanego materiału bazowego, który spełnia wszystkie normy handlowe oraz jakościowe niezbędne do uprawy wysokiej jakości plonów.
Materiał siewny kwalifikowany podlega skrupulatnej ocenie laboratoryjnej i odmianowej oraz musi spełniać wszystkie wymagania, aby w ogóle został wypuszczony do sprzedaży dla rolników.
Ten rodzaj nasion gwarantuje nam wyrównany rozwój roślin, długi i mocny system korzeniowy, a w efekcie doskonałej jakości plony.
Nasiona tego typu dają możliwość precyzyjnego siewu dopasowanego zarówno do odmiany konopi, jak i odpowiedniego stanowiska.
Nasiona konopi ekologiczne
Skład nasion konopi włóknistych stanowią białka w ilości 20-25%, węglowodany 20-30%, olej 25-35%, błonnik 10-15% oraz inne cenne minerały.
Nasiona przeznaczone pod uprawę możemy podzielić ponownie na dwie grupy, czyli nasiona ekologiczne i konwencjonalne.
Nasiona ekologiczne – jak sama nazwa wskazuje, muszą być wyprodukowane w 100% ekologicznie, czyli uprawiane na ekologicznych i certyfikowanych plantacjach oraz bez użycia chemicznych środków ochrony roślin i nawozów.
Dzięki temu, że nasiona ekologiczne, w przeciwieństwie do konwencjonalnych po zbiorach są poddawane odpowiedniej obróbce i zaprawie w początkowej fazie wzrostu są zdecydowanie bardziej odporne na działanie szkodników i chorób.
W Polsce najpopularniejsza jest uprawa konopi w celu pozyskania nasion. Zarówno jako certyfikowanego materiału siewnego, jak i jako nasion przemysłowych do produkcji oleju konopnego. Drugą z kolei jest uprawa konopi w celu pozyskania kwiatostanów do ekstrakcji CBD, czyli do produkcji olejków CBD. Niestety obu tych surowców nie można pozyskać z jednego zbioru konopi. Dlatego ważne jest, aby na samym początku uprawy, przy wyborze nasion zwrócić uwagę na późniejsze przeznaczenie roślin.