Większość użytkowników konopi, czy to siewnej, czy indyjskiej z reguły ma problem z ich odróżnieniem.
Poza oczywistymi różnicami w działaniu na nasz organizm, sam wygląd i rozróżnienie tego która konopia jest którą stanowi nie lada orzech do zgryzienia.
Potocznie konopie dzielone są na dwa rodzaje: konopie włókniste (czyli przemysłowe) oraz konopie indyjskie (czyli marihuana). Jednak pod kątem biologicznym są to nieco inne odmiany tej samej rośliny, czyli konopi siewnej Cannabis sativa.
Jak zatem odróżnić konopie włóknistą od konopi indyjskiej?
Wyjaśniamy w artykule.
Konopia konopi nierówna
Konopie zarówno włókniste jak i indyjskie są gatunkiem z rodziny konopiowatych. To po prostu jedna roślina mająca trzy odmiany oraz ponad 700 różnych szczepów. W ich składzie dominuje albo THC albo CBD.
Oprócz nich do rodziny konopiowatych należą również np. chmiel.
Konopie nazywane są siewnymi i to właśnie w obrębie tego gatunku wyróżnia się podgatunki lub odmiany konopi, jak:
Cannabis sativa (odmiana) sativa – konopie włókniste
Cannabis sativa (odmiana) indica – konopie indyjskie
Cannabis sativa (odmiana) – ruderalis – konopie dzikie
Konopia siewna, a konopia włóknista
Cannabis Sativa L. czyli konopia siewna już od setek lat uważana jest za najbardziej popularną roślinę uprawną na świecie. Była uprawiana w niemalże każdym gospodarstwie jeszcze kilkaset lat temu. W tym momencie budzi kontrowersje, jednak od kilku lat moda na uprawę konopi znowu wraca do łask i decyduje się na nią coraz więcej rolników.
Konopia siewna jest rozpowszechniona w różnych regionach świata. Jest to roślina, która posiada szereg pozytywnych właściwości, głównie dzięki zawartości CBD. Konopie siewne i produkty z nich wytworzone nie posiadają więcej zawartości THC niż 0,2%, dzięki czemu są legalne w uprawie w Polsce.
Konopia siewna to inaczej konopia włóknista, a przez niektórych nazywana również konopią przemysłową – te określenia stosowane są zamienne.
Już kilkakrotnie wspominaliśmy o właściwościach i cechach konopi siewnej i jej szerokim wykorzystaniu w różnych gałęziach przemysłu.
Konopie przede wszystkim są wykorzystywane do produkcji suplementów diety, żywności, olejków CBD, kosmetyków. Poza tymi gałęziami możemy znaleźć konopie w branży tekstylnej, dzięki jej niesamowicie silnym włóknom jest to idealna roślina do wytwarzania ubrań, czy innych tkanin, a także papieru.
Konopia siewna jest również doskonałym biopaliwem i jesteśmy pewni, że w przyszłości będzie godnym kandydatem do zastąpienia zwykłego plastiku, jako jego ekologiczna alternatywa.
Niezmienne jesteśmy zdania, że konopie to przyszłość gospodarki, szczególnie w jej ekologicznym i przemysłowym aspekcie.
Konopia indyjska, a konopia włóknista
Jeden gatunek, a różnic pomiędzy tymi dwoma konopiami możemy znaleźć bardzo dużo, zarówno pod względem wyglądu, działania, jak i przeznaczenia.
Jak już wspominaliśmy konopie indyjskie, czyli Cannabis Indica to również rodzina roślin konopiowatych. W porównaniu do konopi siewnej konopia indyjska jest w polsce nielegalna, dlatego, że zawartość THC przekracza dopuszczalną dawkę 0,2%.
Konopia indyjska różni się od konopi siewnej w wielu aspektach, przede wszystkim zawartością składników aktywnych i wyglądem.
Różnice w wyglądzie
Konopie włókniste:
- ich wysokość sięga nawet 5 m,
- mają długie, mocne, choć stosunkowo cienkie łodygi, (tyczkowate rośliny)
- mają cienkie i długie, wiatrakowe liście,
- większość kwiatostanów wyrasta u szczytu rośliny, (pąki są lekkie, długie i cienkie),
- można je uprawiać bardzo blisko siebie
Konopie indyjskie:
- ich wysokość sięga 1,5 m,
- mają szerokie i grube liście wachlarzowe,
- są krępe i krzewiaste,
- kwiatostany pokryte są grubszą warstwą żywicy i ich struktura jest bardziej zbita, niż ta u konopi włóknistych (pąki są zwarte i jędrne),
- trzeba je uprawiać w odpowiednich odstępach
Różnice w zawartości składników aktywnych
W konopi indyjskiej znajdujemy przede wszystkim większą zawartość THC, natomiast konopie siewne dominują zawartością kannabidiolu CBD oraz dobroczynnych terpenów.
Jak już większość wie THC to kannabidiol, który posiada działanie psychoaktywne i może powodować różnego rodzaju wahania nastrojów, euforię, wzmożony apetyt, czy w skrajnych przypadkach nawet stany lękowe. W porównaniu do dobrze nam znanego CBD, które nie posiada działania psychoaktywnego, a wręcz przeciwnie, doskonale wpływa na nasz organizm i łagodzi wiele objawów chorób, zarówno fizycznych jak i psychicznych.
konopie włókniste:
- są bogatsze w kannabidiol CBD;
- substancje z nich pozyskiwane wyciszają, odprężają nie oddziałując psychotycznie,
- mają działanie prozdrowotne i terapeutyczne,
- praktycznie cała roślina nadaje się do dalszego przetwórstwa, od nasion bogatych w witaminy po liście, kwiaty, łodygi, a nawet korzenie.
konopie indyjskie:
- mają większe stężenie THC, niż CBD
- substancję z nich pozyskane powodują euforię, wzmożony apetyt i zmiany nastroju i zmieniają percepcję,
- roślina nie nadaje się do bezpośredniego spożycia.
Różnice w uprawie:
Oprócz oczywistych różnic w wyglądzie, zawartości składników i działaniu tych dwóch odmian konopi, możemy wyróżnić również kilka różnic w ich uprawie.
Jedną z najważniejszych różnic jest fakt, że konopie sativa uprawia się praktycznie wyłącznie outdoor, natomiast konopie indica można uprawiać na wiele sposobów. Wykorzystywana jest w tym przypadku uprawa outdoor, indoor czyli np. w szklarni, a także uprawa hydroponiczna.