Współczesne rolnictwo przechodzi prawdziwą zmianę. Prognozy pokazują, że w ciągu najbliższych lat trendem będzie dążenie do takich praktyk w produkcji rolnej, które będą jak najbardziej przyjazne środowisku. Dlaczego konopie są przyszłością zrównoważonego rolnictwa? O tym dowiecie się z lektury dzisiejszego artykułu.
Zrównoważone rolnictwo.
W celu wprowadzenia należy wyjaśnić kwestię, czym tak naprawdę charakteryzuje się zrównoważone rolnictwo. Zgodnie z definicją, ten rodzaj rolnictwa ma na celu takie zarządzanie gospodarstwem rolnym, które będzie minimalizować działania mające negatywny wpływ na środowisko. Co istotne, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i sposobów gospodarowania, działania te nie będą odbijać się na wielkości i jakości plonu. Wręcz przeciwnie. Wszystkie stosowane praktyki zwiększają opłacalność produkcji rolniczej. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze praktyki stosowane w zrównoważonym rolnictwie.
Praktyki stosowane w zrównoważonym rolnictwie:
- ograniczenie/ zminimalizowanie emisji gazów cieplarnianych,
- odpowiedni wybór uprawianych roślin, dostosowany do warunków klimatycznych obszaru uprawy,
- optymalne korzystanie z wody ( w tym z nawadniania),
- użyźnianie gleby poprzez zwiększenie zawartości próchnicy
- zapewnienie bioróżnorodności,
- nawożenie roślin zgodnie z bilansem nawozowym,
- właściwie zarządzanie odpadami produkcyjnymi.
W odniesieniu do powyższych praktyk konopie to jedna z najbardziej odpowiednich roślin, jeśli chodzi o nowoczesne, zrównoważone rolnictwo. Dlaczego konopie są przyszłością zrównoważonego rolnictwa? Powodów mamy całkiem sporo.
Dlaczego konopie są przyszłością zrównoważonego rolnictwa?
Po pierwsze, konopie to roślina, która posiada ujemny bilans węglowy. Przykładowo 1 hektar upraw konopi pochłania więcej dwutlenku węgla, niż ten sam obszar lasu. Przyczynia się więc do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Kolejny fakt przemawiający za tym, że konopie to ważna roślina w rolnictwie przyszłości jest taki, że do jej uprawy nie trzeba stosować sztucznych i chemicznych nawozów. W naszych uprawach stosujemy jedynie naturalne środki ochrony roślin i wzbogacamy jedynie nawozami, które uzupełniają takie składniki jak azot, fosfor i potas. Realizowanie założeń zrównoważonego rolnictwa jest również możliwe dlatego, że w naszych uprawach konopi korzystamy z nowych technologii w postaci dronów. Dzięki nim jesteśmy w stanie ograniczyć zużycie wody oraz stosować miejscowe opryski. Wracając jednak do naszych roślin, warto też dodać, że dzięki nim ograniczamy odpady produkcyjne. Wszystko z uwagi na to, że w przypadku konopi można wykorzystać niemal każdą część tej rośliny. Zaczynając od kwiatów, znajdujących się na czubku, aż po korzenie. To stawia konopie w naprawdę dobrej pozycji, jeśli chodzi o przetwórstwo i możliwości zastosowań. Do tego dołączyć należy również fakt, iż konopie mają pozytywny wpływ na glebę. Przyczyniają się między innymi do tworzenia dobroczynnej próchnicy, która również odgrywa istotną rolę w nowoczesnym, zrównoważonym rolnictwie.
Dlaczego konopie są przyszłością zrównoważonego rolnictwa – podsumowanie.
Powyższe przykłady pokazują, że konopie to roślina, która idealnie wpisuje się w założenia obecnych trendów w agrotechnice. Współczesne dążenie rolnictwa do ograniczenia szkody dla środowiska to zdecydowanie jedno z największych wyzwań. Na szczęście mamy rośliny konopne, których uprawa może w znacznym stopniu zminimalizować te szkody.