Konopie siewne były znane i uprawiane na terenach naszego kraju już w latach 60 ubiegłego wieku. Na szczęście rynek konopny przeżywa ponowny rozkwit ze względu na powrót do naturalnych surowców oraz fakt zastosowania konopi w wielu dziedzinach. Istnieje wiele rodzajów Cannabis Sativa L. z przeznaczeniem na hodowlę. Natomiast dziś dowiemy się, jakie rodzaje konopi włóknistych można uprawiać w Polsce.
Uprawa konopi włóknistych w Polsce – krótkie przypomnienie.
W jednym z ostatnich wpisów na blogu informowaliśmy o przepisach, które regulują uprawę konopi w naszym kraju. Najbardziej istotnakwestia, o której należy pamiętać to fakt, że uprawa konopi włóknistych w Polsce może być prowadzona wyłącznie na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa. Wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć więcej na ten temat odsyłamy do tego wpisu. Natomiast pozostając przy temacie dzisiejszego artykułu należy podkreślić, że Polska to kraj, który aktywnie rozwija ofertę związaną z uprawą konopi przemysłowych. Na ten moment możemy pochwalić się kilkoma polskimi odmianami konopi. Dla hodowców, którzy zajmują się tego rodzaju uprawą, powstał specjalny Program Konopny. Główny cel tego programu zakłada wspieranie polskiego rolnictwa dzięki popularyzacji i rozpowszechnianiu polskich odmian konopi przemysłowych poza granice naszego kraju.
Jakie rodzaje konopi włóknistych można uprawiać w Polsce.
Poniżej przedstawiamy Polskie odmiany konopi siewnych zarejestrowane w wykazie Krajowego Rejestru Odmian Roślin Rolniczych, Warzywnych i Sadowniczych (COBORU, Słupia Wielka):
- Białobrzeskie,
- Tygra,
- Wojko,
- Rajan,
- Henola.
Powyższe odmiany konopi stworzono z myślą o różnym zastosowaniu i przeznaczeniu. Charakteryzują się inną jakością włókna, a także różną wysokością plonów nasion i zawartością celulozy. Ponadto posiadają różną zawartość CBD i innych składników jak np. olejki eteryczne.
Jakie rodzaje konopi włóknistych można uprawiać w Polsce – system kontroli.
Pisząc o dozwolonych rodzajach konopi włóknistych w Polsce należy pamiętać, że cały proces uprawy podlega ścisłej kontroli. Materiał siewny musi przejść odpowiednią kwalifikację, podczas której zostaje określona czystość odmiany i stopień jednopienności. Następnie plantacja zostaje poddawana dwukrotnej kontroli, która ma na celu sprawdzenie, czy hodowla roślin przebiega według wyznaczonych zasad. Co więcej, uprawiane rośliny muszą przejść również oceną laboratoryjną. Krótko mówiąc, uprawa konopi włóknistej w naszym kraju wymaga od hodowców spełnienia szczegółowych zasad i wytycznych.
Jeśli prowadzisz biznes konopny i poszukujesz sprawdzonego i w pełni certyfikowanego surowca konopnego – dobrze trafiłeś. Sprawdź ofertę naszego sklepu, który oferuje produkty w odmianie FUTURA 75.
Natomiast jeśli chcesz poznać naszą branżę od innej strony, przypominamy o naszej kampanii crowdinvestingowej Alba Konopie SA. Dołącz do grona naszych inwestorów i razem z nami zacznij rozwijać biznes konopny.
źródło:
https://www.cdr.gov.pl/images/Brwinow/aktualnosci/2019/Uprawa%20konopi%20w%C5%82%C3%B3knistych%20polskich%20odmian.pdf,
https://www.iwnirz.pl/