Zainteresowanie uprawą konopi rośnie zarówno w naszym kraju, jak też na całym świecie. Branże przemysłowe na nowo odkrywają zalety i potencjał, jaki posiada roślina Cannabis Sativa L.. Ostatnie lata pokazują, że poza zastosowaniem w przemyśle spożywczym i produktach CBD, wzrasta również wykorzystanie konopi w sektorze rolniczym i budowlanym. Dowiedz się jak wygląda uprawa konopi siewnej w Polsce.
Uprawa konopi w Polsce – czy to legalne?
Obecnie w naszym kraju można uprawiać wyłącznie konopie włókniste inaczej nazywane siewnymi. Ponadto zawartość związku THC (tetrahydrokannabinol) wsytępującego w konopi nie może przekraczać 0,2%. Natomiast uprawy innych rodzajów konopi są zabronione przez prawo. Nasze prawo określa możliwy zakres i przeznaczenie uprawy. Na stronie gov.pl możemy przeczytać o warunkach uprawy konopi włóknistej, a także dowiedzieć się, w jaki sposób uzyskać zezwolenie na uprawę.
Uprawa konopi włóknistych w Polsce może się odbywać wyłącznie na potrzeby przemysłu:
- włókienniczego,
- chemicznego,
- celulozowo-papierniczego,
- spożywczego,
- kosmetycznego,
- farmaceutycznego,
Cannabis Sativa L. można uprawiać na potrzeby materiałów budowlanych i nasiennictwa.
Regulacje prawne.
Aktem prawnym regulującym uprawę konopi jest Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Ustawa ta jasno określa kwestie i regulacje dotyczące narkotyków i substancji, które posiadają działanie odurzające. Do ustawy dodana została również lista odurzających środków i substancji, których posiadanie jest nielegalne na terenie naszego kraju bez odpowiedniego pozwolenia. Ustawa uwzględnia również przepisy i kary dotyczące wytwarzania i dystrybucji narkotyków oraz substancji odurzających uwzględnionych w regulaminie ustawy.
Dla producentów z naszej branży najbardziej istotne będą artykuły dotyczące uprawy konopi włóknistych. Są to kolejno numery artykułów: 4, 45-47, 50, 51, 63, 65. Dlatego wszystkich zainteresowanych szczegółami zachęcamy do zapoznania się z ich treścią.
Uprawa konopi włóknistych w Polsce – co jeszcze warto wiedzieć.
Zezwolenie na uprawę konopi włóknistych może otrzymać każdy przedsiębiorca i osoba fizyczna, pod warunkiem niekaralności za nielegalne uprawy oraz niekaralności za przywłaszczenie lub kradzież nielegalnych środków lub substancji, które są zabronione ustawą. Ponadto przepisy prawne uwzględniają również ograniczenia związane z powierzchnią upraw konopnych. Takie uprawy są możliwe jedynie na ściśle określonej powierzchni i w odpowiednio wskazanym terenie. Co istotne regulacje dotyczą również materiału siewnego, który musi być kwalifikowany i powinien spełniać odpowiednią kategorię.
źródło:
https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zezwolenia-koncesje-wpisy-do-rejestru/chce-uzyskac-zezwolenie-koncesje-wpis-do-rejestru-dzialalnosci-regulowanej54/proc_302-zezwolenie-na-uprawe-konopi-wloknistych,
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20051791485/T/D20051485L.pdf
Pingback: Jakie rodzaje konopi włóknistych można uprawiać w Polsce - Alba Agro